TRFrm.Net - Forum, Aşk Forum, Eğlence Forum, Sevgi Forum  

Go Back   TRFrm.Net - Forum, Aşk Forum, Eğlence Forum, Sevgi Forum > Webmaster Forumu, Webmaster Sitesi > Webmaster Programları

Webmaster Programları HTML, Javascript, PHP editor ve daha bir cok hazır paket programları paylaşabileceğiniz forum..

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 04-06-13   #1 (permalink)

CeSaRCripS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tuttuğu Takım:
 
Rep Puanı: 70
Üye bilgilerini yalnızca Kayıtlı Üyelerimiz görebilmektedir. Daha iyi hizmet için lütfen Kayıt Olun.
Standart Başarılı Tasarımın Bilinmeyen Öğeleri

Web'de yayın yapmanın
kolaylığı herkesi baştan çıkardı, insanlar konu hakkında en ufak bir eğitimi olmamalarına rağmen kendilerini iletişimci sandılar. Sonucunda da ortaya sayısız site çıktı, çoğu terk edilmiş kasabalar gibi ortada kalakaldı.Dikkat edilmesi gereken iyi siteleri örnek almak ama asla kopya etmemek, bir süre sonra tecrübeyle daha iyi sonuçlara ulaşmak hiç de zor değil.
Sol Üstten BaşlayalımŞaka bir yana, tabii ki herhangi bir sayfanın görünüşünü tasarlarken "en başta ne yazalım, sonra aşağı ne ekleriz" diye düşünmeyeceğiz. Sayfanın tümünü uyum içinde olacak şekilde hazırlayacağız.Fakat bir grup ziyaretçi var ki onlar sol ve üst tarafta ne olduğuna inanılmaz önem veriyorlar. Kim mi bunlar? Arama sitelerinin robotları! Bulunan siteler sonuç sayfasında dizilirken sayfanın baş kısmında anahtar kelimenin yer alıp almaması sıralamayı etkiliyor.
Dümdüz, tek kolon olarak hazırlanmış bir sayfada arama motoru dümdüz aşağı doğru hareket ediyor. Birçok robot ilk 250 kelimeyi okuyup sayfayı ona göre yorumluyor, bu da aklınızda bulunsun.
Eğer artık pek kullanılmayan "frame"lerden yararlanıyorsanız bunun hem artı hem de eksileri var. Her frame ayrı bir sayfa barındırdığından robotlar bunları başarıyla kategorilendirecektir. Fakat size yönlendirdiği ziyaretçi doğrudan tek bir frame'in içine gireceğinden örneğin menü frame'i ekranda görüntülenmeyecektir.
Bir örnek vermak gerekirse, çeşitli konularda arama yapıp sonuçlar arasında bu siteyi bulanlar, "Özgeçmişi" ve "Cihan'a Erişim" gibi açıklamalar buluyorlar. Çünkü arama motorları sayfadaki tablonun sol kolonundan yani yandaki menüden okumaya başlıyorlar. Ve bazıları da bunu sayfanın içeriğini tanıtmak için yeterli bir bilgi olarak kabul ediyor.
İlk ParagrafDiğer medyalarla karşılaştırınca bir İnternet kullanıcısının okuma isteğinin kat be kat daha az olduğunu göz önünde bulundurun. Onlarca satır yazı okumak istemeyen ziyaretçiye hemen en başta iyi bir paragraf hazırlayın. Metnin devamında daha detaylı bahsettiğiniz her konudan daha en başta söz edin ki okumasının faydalı olup olmayacağına ziyaretçi karar versin.Özellikle Türk web sitelerinde çok karşılaşılan bir sorun olan tarz, daha ilk sayfadan "hikaye" anlatmaya başlamak. Bir ilçenin sitesinde "Turistik ilçemiz ilk olarak 1872'de..." diye başlayan ve ağırdan alan bir metnin ziyaretçinin ilgisini neden çekeceğini pek de düşünmüyorlar.
İlk paragrafın, yazının devamının okunabilirliğini arttırma amacı dışında belki de birincil önemi "ilk izlenim" kuralı gereği kullanıcının siteden memnun kalmasını sağlamak. Kısa bir metnin ziyaretçiyi nasıl vuracağını bir süre sonra ele alacağız ama tasarım aşamasında ilk paragrafı birkaç kere yazmanız, kelimeler ekleyip çıkarmanız ve gerçekten de ziyaretçiyi ikna etmeniz gerektiğini unutmadan sayfaya başlayın. İnternetçilerin pek de uzun okumayı sevmemesinin nedeni belki de başarılı özet metinlerle karşılaşmamalarıdır.
Bir İnternet kullanıcısı olarak siz de ne kadar az siteden etkilendiğinizi düşünün, basit görünse de belki üstüne sayfalarca yazı yazılabilecek bir konu olan "metnin ziyeretçiyi etkileyememesi" sorununun çözümü aslında çok basit:
Azıcık düşünür, hemen şimdi bir kaç yeni siteye giderseniz fark edeceksiniz ki bunların çoğu ziyaretçi odaklı değil kendine yani siteye odaklı bir giriş sayfası yapıyorlar. Bu konuda başarılı olmak sanıldığı kadar kolay değil ama "Sitemiz beş yüzüncü sayfasına ulaştı, futbol maçlarının yorumu da en hızlı genişleyen bölümümüz" gibi öne çıkartılan mesajın ziyaretçiye pek de bir şey ifade etmediğini anlamak, belki de İnternet'te başarılı olmak için atlanması gerekilen başlıca basamaklardan.
Konuları Öne ÇıkarınHer web sayfasında bir konuya yoğunlaşmak en iyi çözümdür. İnternet kullanıcılarının birçok ayrı konudan bahseden gazete sayfası benzeri web sayfaları yerine bir konuda detaylı bilgi veren kaynaklara yöneldiklerini biliyoruz. Konu bütünlüğü olmayan bir sayfa tasarım kurallarına göre başarılı sayılmayacaktır.Tasarımdan da öte, bunun asıl artısı aynı konuyu içeren yüzlerce sitenin dizildiği arama sonuçlarında yükseklerde yer almaktır. Bu satırların yazarının kişisel sitesine yönelen trafiğin %80'inin Google ve diğer arama sitelerinden kaynaklandığı belirtirsem sanırım arama motorlarının yararı daha iyi anlaşılacaktır. Çünkü arama motorları aranan kelimenin sayfa içinde ne kadar tekrarlandığını dikkate alır.
Öncelikle sayfanın ana konusunu, amacını belirleyin. Seçtiğiniz konuyu sadece yazı içinde işlemekle kalmayın. Başlıkta, sayfanın <****> etiketlerinde, resim alt bilgilerinde tekrar tekrar vurgulayın. Odaklandığınız konu, ziyaretçi çekmeyi beklediğiniz konudur.
Sayfa sadece bir konuya odaklanmak zorunda değildir, içinde farklı şeylerden bahsedilecektir. Ama her sayfada farklı konulardan en az birinin öne çıkarılması yerinde olur. Örneğin futboldan bahseidyorsanız tabii ki ünlü futbolculara, istatistiklere yer verebilirsiniz. Ama <title> etiketiyle belirlenen pencere başlığında, <****> etiketlerinde, sayfa içindeki başlıkta, resimlerin <alt> etiketiyle tanımlanan açıklamalarında ve tabii metnin içinde futbol kelimesini kullanın.
Daha çok kişi çekmek için her şeyi deneyen birisi sayfada olanları tanımlayan ve detaylı şekilde anlattığımız <****> etiketlerinden birinin içine "futbol, hakan şükür" yazmakla kalmadı bir de "****" kelimesini ekledi. Ama maalesef **** kelimesini arayan bir kişinin bile sitesine girmesi imkansıza yakın çünkü milyonlarca başka **** sitesi sayfalarında bin kez bu kelimeye yer verdiklerinden aramada en üstte yer alacaklardır.
Buradan çıkarılacak ders de eğer biraz basketbol severi de futbol sitenize çekmek istiyorsanız çok derin bilgiler içermese mutlaka ayrı bir basketbol sayfası hazırlamanız ve bu sayede ziyaretçi çekmeye çalışmanız gerektiği.
Panayır Müşterisi Kaldı mı?İnternet'in sunduğu kısıtlı çoklu ortam olanakları yüzünden insanlar olabildiğince albenili siteler yapmaya yönelirler. Bir zamanlar aşırı hareketli, animasyonlu resimleri, kayan yazıları olan siteler oldukça fazlaydı. Hatta tasarımını yaptığım site sahiplerinin, "Şuradan da şu parlasa" gibi önerileri sonucu uzun uzun tartışıyorduk. Hala bu sitelerden bolca var, hatta İnternet'in grafik ortamını tanımayan ve ilk kez site yapan Türk gençlerinin bir kısmı da bu yoldan başarıyla ilerliyor(!).Tabii ki sitenin amacı ve hedef kitlesine göre değişik görsel öğeler kullanılabilir. Ama eğer grafik eğitimi almış ya da kendinizi çok iyi eğitmiş değilseniz büyük olasılıkla pek de başarılı makyaj yapamayan küçük kızların durumuna düşmüşsünüzdür. Günümüzde Flash, vb. birçok hareketli görüntü aracı ve bunları müthiş başarıyla kullananlar varken sizin sitenizin gülünç duruma düşmemesine dikkat etmeli, hatta ciddi amaçlarınız varsa grafikerlerden profesyonel destek almalısınız.
Günümüzde sade siteler yerinde kullandıkları resimler ve uyumlu bir renk tablosuyla ziyaretçinin beğenisini kazanabiliyorlar. Özellikle son dönemde ilgi çeken minimalist yaklaşımlı sayfalar da birçok tasarımcının ders alması gereken kalitede.
Birçok hareketli resmin, değişik tonlarda onlarca rengin, hatta arka plan üzerinde belli olmayan tonlarla yazılmış metinlerin kullanıcının konsentrasyonu bozması bir yana sitenizin hatta sayfanızın genelinde de birbirine uyumlu öğeler seçmelisiniz.
İşe yeni başlayanlar yaptıkları ya da başka sitelerden görüp başarıyla uyguladıkları görüntülerin ardına bir de kendi zevklerine uygun farklı renk, büyüklükte öğeler ekleyince sitenin güzel bölümlerine de yazık olmuş oluyor.
Mükemmel Site Yönetimi dosyasının ilk bölümünde olduğu gibi Telekom'un sitesinden örneklere devam edersek, üst tarafını eleştirdiğimiz sayfanın alt kısmında menüye uyumsuz yazı tipleri ve sayaç göze batıyor. Telekom'a uygun bir genel görünümde hareketli bir telefon resminin olması da tüm armoniyi bozuyor.Bu sayfaki Türk Telekom'un web sitesi de buna bir örnek. Giriş sayfasındaki mavi tonlara hakim menünün renk, büyüklük, animasyon olarak son derece hoş olduğunu görüyoruz. Fakat sayfanın en altında bir sayacın olması oldukça şaşırtıcı. Sanki Türkiye'nin telekomünikasyon tekeli şirketi değil de çektiği ziyaretçi miktarıyla gurur duyan amatör bir siteymiş gibi verilmiş bu sayının amacını anlamak zor.Resim-Metin-BoşlukSayfa panayırı
aratmamalı ama tabii ki görsel öğelerden faydalanacağız. Bir resim onlarca kelimeyle anlatılacakları kolayca tanımlayabilir. Fakat böyle bir resmi ortaya koyabilmek de uzun bir çaba gerektirir. Laf arasında şunu da hatırlatayım ki, başka sitelerden resim alıp kullanmak etik olmadığı gibi telif sorunları da yaşatabilir.Grafiker dostlarım doğal olarak az metin içeren, grafik açıdan zengin siteler yaratma eğilimindeydiler ve ortaya gerçekten de mükemmel görünümlü sayfalar çıkıyordu. Fakat acı bir gerçek vardı ki sayfa tasarımcısına çekici gelen ziyaretçinin o kadar ilgisini çekmeyebilir. Hele bir de dijital sanattaki son yönelimleri yansıttığınız yazı tipleri ve renkler ziyaretçiye garip gelince siteniz sadece sizinle aynı zevk ve bilgileri paylaşan kişilere uygun düşecektir.
Etkileşimi arttırmak amacıyla İnternet'ten biraz örnek alalım: Ziyaretçiyi çeken, metinle ilgili tek bir resim ve de genel renk uyumu, her site sahibi için kaynak niteliği taşıyan alistapart.com'un değerli içeriğini öne çıkarıyor.
Ya da, yararlı web tasarımı bilgileri içeren glassdog.com. Sağ tarafta küçük gri ikonlardan oluşan menü ve metnin sayfa boyunca süren sadeliği, site genelinde amaca yönelik bir kodlama ile birleşince sonuç son derece başarılı oluyor.Sitenize gelenler detaylı bilgi ister, sitede kendilerine ne sunulduğunu hemen öğrenmeyi tercih ederler. İnternet'in merkezinin bilgi olduğunu ve de "İçerik kraldır" sözünü unutmadan ziyaretçiye söylediklerinizi güçlendiren resimler kullanmaya dikkat etmelisiniz. İnsanlar yazılanları mutlaka okuyacağından güzel görüntülerin yoğunlukta olduğu bir site sadece grafik zevkini tatmin etmekte etkin olabilir.Seçtiğiniz resimlerin arkaplana uyup uymadığı önemlidir. Resmin kenarlarının uyumsuz gözükmesi eksi bir puandır. Bunun dışında sayfanın bir bölümüne yığmak yerine farklı yönlere yayılmış resimler daha etkili olacaktır.
Resim-metin oranını ayarlamak alacağınız önemli kararlardan biri. Ama eğer resimlerimiz siteye uymuyorsa, kalitesi düşükse ya da metin yetersiz kalıyorsa bir tarafın ağır basacağı malum.
Bugüne kadar çok az sözedilen bir diğer tasarım öğesi ise "boşluk". Evet, sayfanın bazı bölümlerinde hiçbir şey olmaması. Sıradan bir beyaz boşluk bile okuyucunun konsantrasyonunu korumasına yardım etmekte. Özellikle metin-yoğun sayfalarda ortaya çıkan bu sorun sıradan bir sayfada birkaç linke tıklayacak olan ziyaretçinin kalabalık bir sayfayı algılarken tümden sorun yaşamasına ve siteyi daha erken terk etmesine neden oluyor.
Belli aralıklarla düz bir renk boşluk bırakmak zorunda değilsiniz ama alt alta bir sürü yapışık resim ya da ayrı ayrı konularda onlarca satır yazı yerine sayfayı yavaş yavaş özümsenecek biçimde hazırlamak en iyisi. Unutmayın, bir gazete yayınlamıyoruz, kullanıcılar sayfa çevirmek için değil, ne varsa incelemek için sitenize geliyorlar.

Görsel tasarımla ilgili altını çizmek istediğim diğer konular, resimlerin arama sonuçlarına etkisi ve karşılama sayfaları. İngilizce "splash" (gösteriş) olarak adlandırılan, site girişinde sadece animasyon ya da büyük bir resimden oluşan bu sayfalar bazen dil seçimi gibi seçenekler de sunuyorlar. Ama özellikle son dönemde, dünyaca ünlü birkaç markanın dışında kimse bu sayfalarda ısrar etmiyor. Kullanıcılar da artık bu sayfaları beklemek istemiyor.
Zaman ayırıp, bir kullanıcının sadece bir defa izleyeceği bir sayfayı, ziyaretçi sayınız da azsa, yapıp yapmamak konusunda iki kere düşünün. Ayrıca böyle bir ana sayfanın arama sonuçlarında yükseklerde yer bulması da zor. Aynı şey son derece fazla resim barındıran sayfalar için de geçerli, arama siteleri bildiğiniz gibi metinleri ciddiye alıyor.
Site İçinde DolaşımZiyaretçilerin rahatça gezebilmeleri için her sayfada diğer bölümlere linkler veren bir menü bulundurun. Başka bir yere gitmek için birkaç sayfa geriye gidip sonra yeni hedeflerine yönelmek zorunda kalmasınlar. Her sayfaya sitenin girişine dönüş linkini eklemeyi de unutmayın.Bu linkleri her sayfada aynı yere yerleştirmek en iyisidir. Ayrıca insanlar sitenizin hangi bölümünde olduklarını kolayca anlasınlar diye, içlerinde bulundukları bölümün karşılığı olan menü öğesini diğerlerinden ayrıştırın, örneğin farklı bir renk yapın.
Uzunca bir sayfayı okuyan kullanıcı sona geldiğinde menüyü görmek için sayfa başına dönmek zorunda kalmazsa bu da sitenizin kullanılabilirliğine artı bir puan ekleyecektir. Eğer menüyü sürekli görünür kılan bir teknoloji kullanmıyorsanız, sayfanın en altına menüyü tekrar yerleştirebilir, en azından düz metinden oluşan linkler verebilirsiniz.
Site içeriği genişse bir site haritası da hazırlamak da yararlı olabilir. Harita konusunda dikkat etmeniz gereken yeni yüklediğiniz sayfaları haritaya eklemeyi unutmamaktır.
Başlıklar ve Vurucu Bir MetinSiteniz açıldığında kullanıcının web tarayıcı programı da sayfanızdaki <title> ve </title> etiketleri arasında yer alan başlığı pencere ismi olarak alır. Bu etiketi sayfanın içeriğini açıklayacak bir biçimde doldurmayı unutmayın. Ayrıca örneğin Yahoo!, arama sonuçlarını dizerken başlıca dikkate aldığı sayfanın içeriği ve de "title"ıdır.Sayfanın içinde yer alan normal başlıkları <font> etiketiyle değil <hX> etiketiyle yazarsanız yine bazı robotların bu satırı sayfa içeriğinin önemli bir özeti olarak incelemelerinden fayda sağlayabilirsiniz. Bunun için <h1>buraya başlık</h1> gibi başlık etiketlini kullanın. X yerine 1'den 6'ya kadar rakam yerleştirebilirsiniz, rakam büyüdükçe yazı küçülür.
Başlıklarınızın içeriği tabii ki size kalmış ama bazı öneriler yapmakta fayda görüyorum. Ziyaretçinin dikkatini çekmeli, onun bakış açısından önemli olanı yakalayıp öne çıkarmalısınız. Dikkat çekici onlarca kelimeye birkaç örnek verebiliriz: Çözüm, yeni, kanıtlanmış, şimdi. Ama artık "bedava" gibi çok kullanılmış, vaat veren kelimelerin ters etki yaptığını da unutmayın.
İçeriğinizin ziyaretçinin yararına olan yanlarına dikkat çekin. Duygusal motivasyon sağlayın ve ziyaretçiyle doğrudan bağ kurun. "Siz", "sizin işiniz" gibi kelimelerle hitap edin, özellikle Türkler bu tip mesajlara daha açıktırlar.
Ziyaretçiyi meraklandırın. Lafı gevelemeden çabuk ve kolay çözümler sunun. Ama gerçekçiliğe dikkat edin, güven kaybına uğramak sandığınızdan kolaydır. Ve sitenizin işleyişine, tasarımına gösterdiğiniz sabrı, sık sık belirttiğim gibi metinlerinize de uygulayın.
Bir süre beyin fırtınası yapın ve orijinal sloganlar bulmaya çalışın. Örneğin genç öğrencilere yönelik sitenizde "Kira ödemekten nasıl kurtulunur" gibi çok kullanılan ve aşınmış bir cümle yerine "Çabuk! Ev sahibin görmeden bunu oku" gibi sloganlar yaratın. Güven arttırıcı ve dikkat çeken yönlerinizin hepsini kullanın, örneğin Byte Dergisi tarafından yılın en iyi donanım şirketi seçildiyseniz bunu vurgulayın.
Yazı TipleriMetinlerinizin kalitesi yüksek de olsa okunabilirlik seçtiğiniz yazı tipiyle yakından ilgilidir. Hoşunuza giden yazı tipi içerikle gerçekten uyuşuyor mu? Teknoloji içerikli yazınız son yıllarda çoğalan futürist fontların kullanımına uygun olabilir ama eski bir el yazısı, okurun okuduklarına güvenini bile sarsabilir. Daha önce olduğu gibi burada da ziyaretçi gözüyle karar almak gereklidir.Site içinde farklı görünümlü sayfalarınız olsa bile kısıtlı sayıda yazı tipi kullanmanız yararınızadır. "Site içinde farklı site" yaratayım derken sörfçüyü şok etmeyin. Ayrıca elinizde olan ve çok uygun bulduğunuz bir yazı tipi ziyaretçinin bilgisayarında yüklü olmayabilir ve yazınızı sıradan bir kitap yazısı biçiminde okur. O yüzden Arial, Verdana, Helvetica, vb. standart olmuş fontları seçin.
HTMLİnternet sayfalarını hazırladığımız dil olan HTML ve XHTML gibi uzantıları hakkında en önemli referans [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresindeki World Wide Web Consortium. Burada yer alan açıklama ve örneklerin bir kopyası size oldukça faydalı olacaktır.Eskiden pek kullanılmayan bir etiket öğesi ile bu bölümü sonlandıralım. Verdiğiniz link metninin üzerine gelince minik bir açıklama ile detaylı bilgi sunmak istiyorsanız tek yapacağınız link etiketinin içine aynı sayfanın başlığında olduğu gibi "title" eklemek.
CeSaRCripS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
başarılı, bilinmeyen, tasarımın, öğeleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
19:11 - Demirören'i çok başarılı buluyorum TF-Haber Son Dakika Haberler 0 04-15-13 09:32 PM
Avrupa'da en başarılı 6. sezon TF-Haber GalataSaray 0 04-12-13 02:53 AM
En başarılı yöneticiler ligine girdi TF-Haber Ekonomi Haberleri 0 03-14-13 07:50 AM
Hilbert'e başarılı operasyon TF-Haber BeşikTaş 0 03-04-13 01:01 PM
Bilinmeyen Numaralar LnX Cep Telefonu Hakkında Herşey 0 02-28-13 02:52 PM

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:44 PM.

Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® TRFrm.NET Special
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Güvenlik Kalkanları : Devrede !
trfrm.net Webutation
DMCA.com


TRFrm.Net Yasal Uyarı !

TRFrm.Net Türkiye'nin en renkli arkadaşlık, sohbet, eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır.5651 sayılı yasada belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır.Oluşabilecek yasal sorumluluklar üyelerimize aittir.Gerekli Şikayet Bildirimleri "Şikayet" buradan yapabilirsiniz.

Eğlence Forum Forum Aşk Forumu Sevgi Forum